KLAUZULA INFORMACYJNA

Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r, dalej jako „RODO”, informujemy, że:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.5 ust.2 RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu,
10. po zamknięciu okienka, do klauzuli informacyjnej masz dostęp w górnej części strony.
zapoznałem/zapoznałam się

5-letni optymista

Czy chcesz aby Twoje dziecko wyrosło na optymistę?

Optymistom jest łatwiej w życiu. Śmiali, pewni swoich umiejętności, zawsze wymyślą jakieś wyjście z kłopotliwej sytuacji. Są wytrwali i bardziej odporni na stres. Częściej zatem odnoszą sukcesy i robią karierę. Co więc można zrobić, aby wychować swoje dziecko na osobę pełną entuzjazmu i ufną we własne możliwości?

Rozwijaj poczucie własnej wartości.

Twoje dziecko niech będzie pełnoprawnym członkiem rodziny, liczmy się z jego uczuciami, pragnieniami, myślami. Nie dokuczaj mu nawet w żartach: "Ale z ciebie niezdara", ani nie mów przy nim: "On jest nieśmiały". Zachęcaj do pozytywnego myślenia, nawet jak mu coś nie wyjdzie powiedz: "Innym razem będzie lepiej".

Pomóż dostrzec mocne strony.

Sama też je zauważaj i naucz pociechę koncentrować się na atutach, a nie na słabościach. Gdy dziecko nie chce zaśpiewać piosenki, bo jest nieśmiałe, powiedz: "Tak wiem, że nie czujesz się dobrze w takiej sytuacji, ale spróbuj, masz bardzo ładny głos".

Pozwól popełniać błędy.

Jeśli odbierzesz tę możliwość, odbierzesz także szansę uczenia się na błędach. Uświadom dziecku, że nikt nie jest doskonały. Nawet najmądrzejsi popełniają błędy. Unikaj stwierdzenia: "A nie mówiłam..."

Nie przesadzaj z krytyką.

Nie patrz na wszystko okiem sędziego. Konieczność korygowania zachowania dziecka jest nieunikniona, ale ustawiczna krytyka: "Nic nie potrafisz zrobić dobrze" może zaniżyć poczucie własnej wartości. W dorosłym życiu Twoje dziecko będzie stale niezadowolone z siebie i z tego co robią inni.

Dodawaj odwagi.

Zwłaszcza gdy dziecku nie wszystko się udaje. Wytłumacz, że najważniejsze to zacząć działać. Nie szczędź słów zachęty np: "Śmiało, na pewno potrafisz!", "Dasz sobie radę".

Doceniaj i chwal.

Zauważaj każdy wysiłek dziecka. Chwal nie tylko za działanie zakończone sukcesem, ale za samą pracę, np: "Jak pięknie rysujesz". W ten sposób nauczy się doznawać radość podczas wykonywania różnych zadań. To bardzo motywuje do podejmowania kolejnych wysiłków.

Ludzie pogodni, pozytywnie nastawieni do świata są bardziej lubiani, lepiej znoszą niepowodzenia i porażki, mają też więcej przyjaciół. Więc wychowaj optymistę.