Tematyka kompleksowa: Stop! Zabraniam! Zakazuję! Śmieci w worki się pakuje!

TEMATYKA KOMPLEKSOWA: Stop! Zabraniam! Zakazuję! Śmieci w worki się pakuje!

PROPOZYCJE ZADAŃ DO PRACY W DOMU W OKRESIE 26.04.-30.04.2020

Dzień dobry Kochani! Zajmiemy się dziś sprawami ochrony środowiska.

1. „Rady na odpady”- bajka edukacyjna. Uświadomienie dzieciom konieczności dbania o środowisko, poznanie sposobów segregowania śmieci.

Pytania do bajki:

- W jaki sposób możemy dbać o środowisko?

- Gdzie należy wyrzucać śmieci?

- Co to znaczy „segregować śmieci”?

- W jakim kolorze jest kosz, do którego wrzucamy plastikowe odpady? (żółty)

- W jakim kolorze jest kosz, do którego wrzucamy zużyty papier? (niebieski)

- W jakim kolorze jest kosz, do którego wrzucamy szklane butelki, słoiki? (zielony)

2. Nauka piosenki „Duszki leśne”(fragmentami)- śpiew i taniec przy piosence

Żyją w lesie małe duszki,

które czyszczą leśne dróżki. (naśladowanie sprzątania, zamiatania

Mają miotły i szufelki

i do pracy zapał wielki.

Ref. Duszki, duszki, duszki leśne (kucają, opierając całe dłonie o podłogę)

wstają co dzień bardzo wcześnie. (wstają z pozycji kucznej)

I ziewają raz po raz, (przeciągają się, ziewając)

zaczynają sprzątać las! (naśladują machanie miotłą)

II

Piorą liście, myją szyszki, aż do koła wszystko błyszczy. (naśladują pranie odzieży)

Muchomorom piorą groszki

bo te duszki to czyścioszki.

Gdy ktoś czasem w lesie śmieci, (maszerują w miejscu)

zaraz za nim duszek leci, (machają rękami)

zaraz siada mu na ręce, (jedną dłonią przykrywają wierzch drugiej)

grzecznie prosi: – Nie śmieć więcej! (grożą palcem)

3. „Śmieci w lesie”– ćwiczenie percepcji wzrokowej na karcie pracy, utrwalenie informacji o segregowaniu odpadów oraz o odpowiednim postępowaniu z odpadami w lesie.

- Przyjrzyj się obrazkowi i opowiedz co na nim jest.

- Odszukaj wszystkie śmieci ukryte na obrazku i otocz je pętlą.

- Przypomnij sobie wskazówki Smoka z bajki jakie śmieci wrzuca się do pojemnika w odpowiednim kolorze, a następnie połącz śmieci z odpowiednimi pojemnikami, wykorzystując do tego kredkę w kolorze kosza.

Pamiętaj, że śmieci stanowią dla lasu zagrożenie (np. szklane butelki mogą wywołać pożar, jeż może utknąć w puszce) po wycieczce do lasu śmieci zabieramy ze sobą i wyrzucamy do najbliższego kosza na śmieci. Tak postępuje „przyjaciel przyrody”.

4. „Śmieciowe kręgle”– zabawa w kręgle z wykorzystaniem pustych butelek plastikowych po napojach.

Przygotuj z mamą lub tatą kilka pustych butelek po napojach. Ustaw je na podłodze, a następnie turlaj piłkę celując w butelki. Policz ile butelek udało Ci się przewrócić. Brawo!!!

Zadanie dodatkowe:

Kochane Dzieci w niedzielę 03 maja nasza Ojczyzna - Polska będzie miała swoje święto.

Wykonajcie prezent dla Polski biało-czerwoną flagę, symbol naszego kraju.

Potrzebne będą: patyk, biała i czerwona kartka papieru, klej, nożyczki.