Temat kompleksowy: Dziś Rodziców dzień jest wielki

PROPOZYCJE ZADAŃ DO PRACY W DOMU W OKRESIE 25.05.-29.05.2020

Dzień dobry Kochani!

Posłuchajcie w jaki sposób krasnoludki pomagały mamie, a może Wy będziecie takimi krasnoludkami, które pomogą mamusi?

1. „Jak pomóc mamusi?” – rozmowa kierowana po wysłuchaniu wiersza „Krasnoludki” Z. Staneckiej.

Rodzic czyta dziecku wiersz.

Krasnoludki

Krasnoludki po kryjomu

pomagają mamie w domu.

To wyniosą worek śmieci,

to zabawią młodsze dzieci.

A gdy czasu więcej mają,

wtedy pranie poskładają

lub zakupy wniosą w siatkach,

choć to sprawa jest niełatwa.

Bo gdy jesteś krasnoludkiem,

ręce masz bardzo malutkie,

małą głowę, małe nóżki,

mały brzuszek i paluszki.

Jednak, chociaż taki mały,

jesteś miły i wytrwały,

to ważniejsze jest od bródki,

którą leśne krasnoludki

bardzo długo zapuszczają

i od czapek, które mają

krasnoludki znane z bajek,

te, co używają fajek.

Ty nie musisz nosić brody

ani czapki, ani fajki,

żeby zostać krasnoludkiem

najprawdziwszym… tak jak z bajki.

Zofia Stanecka

Po wysłuchaniu wiersza dzieci opowiadają, jak krasnoludki w wierszu pomagają mamie (wynoszą śmieci, bawią dzieci, składają pranie, wnoszą zakupy).

Rodzic pyta, czy dziecko też chce być takim małym krasnoludkiem, który będzie pomagał mamusi.

Następnie dziecko kończy zdanie: Jestem krasnoludkiem, bo… lub Będę krasnoludkiem i…

Można podpowiadać różne czynności, które dziecko może samodzielnie wykonywać w domu.

1. „Nasza rodzina” – tworzenie modeli rodziny, przeliczanie i nazywanie członków rodziny.

Dzieci oglądają fotografie przedstawiające ich samych i członków najbliższej rodziny (dobrze, jeśli są to zdjęcia zarówno grupowe, jak i indywidualne), opowiadają o nich krótko.

- Mówimy, aby dzieci ułożyły przed sobą kolejno zdjęcia:

rodziców (mama i tata), rodzeństwa (siostra, brat), dziadków (babcia i dziadek). Chętne dzieci podają imiona najbliższych.

- Następnie dzieci opowiadają, kto wchodzi w skład ich rodziny. Przeliczają osoby, które z nimi mieszkają, pokazują odpowiednią liczbę na palcach.

- Układają zdjęcia od najstarszej do najmłodszej osoby i odwrotnie. Dzieci, które mają tylko zdjęcia zbiorowe, wymieniają członków rodziny w odpowiedniej kolejności.

1. „Pomogę mamusi” – nauka piosenki, zabawy naśladowcze przy piosence.

Oglądaj lub wysłuchaj piosenkę

"Pomogę mamusi" (tekst piosenki)

Choć mam rączki małe

i niewiele zrobię,

pomogę mamusi,

niech odpocznie sobie.

Zamiotę izdebkę

umyję garnuszki,

niech się tu nie schodzą

łakomczuszki – muszki.

I braciszka uśpię

w białej kolebusi.

Chociaż w tym pomogę

kochanej mamusi.

4. „Do kogo należą te rzeczy?”- klasyfikowanie przedmiotów. Nazwij przedmioty na obrazku i połącz je linią z właścicielem.

Czyje to ubrania

5.„Kwiatki dla Rodziców”- praca plastyczna. Pokoloruj albo pomaluj farbą kwiaty dla Rodziców.

kwiat1

kwiat2