Czego uczyliśmy się w grudniu?

Drodzy Rodzice!

W miesiącu grudniu maluchy przypominały sobie, kim jest Święty Mikołaj i co to są mikołajki. Śpiewały piosenkę To Mikołaj Święty, słuchały wierszy Prezent dla "Mikołaja" D. Gellner oraz "List do Mikołaja" W. Szwajkowskiego, a także opowiadania o marzeniu Ady. Mówiły o tym, co chciałyby dostać od Mikołaja. Wspólnie wykonały dla niego prezent – obraz przedstawiający Mikołaja zrobiony techniką mieszaną. Miały okazję spotkać się z Mikołajem, dostać od niego prezenty i wręczyć mu swoje dzieło.

Maluchy były zachęcane do uprzejmości, wzajemnej pomocy i współpracy oraz przestrzegania zasad panujących w grupie. Ćwiczyły mięśnie narządów mowy, wypowiadając wyrazy dźwiękonaśladowcze i dmuchając na piórka.

Dzieci poznawały różne materiały za pomocą dotyku i uczyły się je opisywać, używając słów: miękki, twardy, zimny, puszysty, szorstki, śliski, szeleszczący. Miały możliwość przejść po ścieżce sensorycznej zbudowanej z materiałów o różnych fakturach i twardości. Ćwiczyły też sprawność rączek i paluszków. Warto zachęcać malucha do przesypywania, wkładania drobnych przedmiotów do butelki, ugniatania, lepienia, zabaw folią bąbelkową – może to ułatwić późniejszą naukę pisania.

Rozmawialiśmy o porządkach, a także o ozdobach choinkowych i świątecznych zapachach. Uczyliśmy się piosenki  Choineczka, słuchaliśmy wielu opowiadań i wierszy związanych z tematyką świąteczną. Poznawaliśmy zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci uczyły się wykonywania czynności porządkowych: ćwiczyły trzymanie szczotki, zamiatanie, odkurzanie, składanie kocyka. Utrwalaliśmy nazwy przedmiotów służących do sprzątania. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób mogą pomagać w domu. Każdy przedszkolak wybrał jedną z czynności, którą chciałby wykonywać w najbliższym tygodniu: rozkładanie talerzy, wyrzucanie śmieci, wycieranie kurzu lub odkurzanie. Zachęcamy, by powierzyć maluchom pewne obowiązki na dłużej. Dziecko może mieć zadania przydzielone na stałe (takie jak codzienne wyrzucanie śmieci) lub zmieniające się co jakiś czas – dzięki temu nauczy się więcej niż jednej czynności i może być to dla niego bardziej interesujące.

3-latki wspólnie piekły i ozdabiały świąteczne pierniki, którymi częstowaliśmy wszystkich pracowników naszego przedszkola, a te które zostały zjedliśmy ze smakiem podczas przedszkolnej Wigilii. Dzieci pięknie zaśpiewały i zagrały pastorałkę  Nie płacz Jezu, słuchały i oglądały z zaciekawieniem występy swoich starszych kolegów. Wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę Przybieżeli do Betlejem.